Osnove košarke za početnike

Turski košarkaški savez

Košarka je nakon nogometa najpraćeniji sport. Milijuni ljudi diljem svijeta ne samo da gledaju košarkaške utakmice, već i pojačavaju svoje uzbuđenje klađenjem. Osim toga, mnoga djeca i mladi sanjaju o tome da postanu košarkaši, jer je košarka najpopularniji i najunosniji sport. Detaljne informacije o košarci možete pronaći u ovom članku.

Kako se igra košarka?

Košarka je sport koji igraju dvije ekipe po pet. Igra se u obliku ubacivanja lopti u koševe koji se sastoje od kruga promjera 3.05 cm na visini od 45 metara od tla u pravokutnom polju. Kako je pot visok, ovu igru ​​obično igraju visoki ljudi.

Na terenu je pet igrača iz obje ekipe. Također imaju sedam igrača kao zamjene. Broj sudaca je također tri. Jedan od sudaca postaje glavni sudac. Utakmica počinje skokom od prvog suca. Momčad koja uhvati loptu ide u napad. Druga momčad pokušava ne postići pogodak obranom svog obruča.

Koja su pravila košarke?

1- Igra se u četiri perioda. Trajanje svakog razdoblja je 10 minuta. U drugom dijelu pauza je 15 minuta, a odmor između ostalih perioda je 1 minuta. Svaka momčad ima pravo na jedan time-out u prva tri razdoblja i dva time-outa u četvrtom periodu.

2- Kada je igra zaustavljena, sat se također zaustavlja.

3- Igrač koji primi 5 prekršaja napušta teren.

4- Ako jedna od momčadi počini 4 prekršaja u periodu, druga ekipa doziva slobodno bacanje s dva udarca za svaku sljedeću grešku.

5- Koja ekipa ima loptu, mora je ubaciti u protivnički koš unutar 24 sekunde. Mora napustiti svoj dvor u roku od 8 sekundi. Ako u tom vremenu ne može ubaciti loptu u koš ili izvan svog terena, lopta ide protivniku.

6- Postoje linije koje oblikuju polje u igri. Jedan od ovih pravaca je brojevni pravac 3. Brojevi bačeni izvan linije računaju se kao 3, brojevi bačeni unutar linije računaju se kao 2. Svaka loptica izbačena nakon prekršaja dodaje se kao bod.

7- Tim koji postigne najviše bodova u 40 minuta proglašava se pobjednikom. Dobivaju 2 boda, 1 bod se daje momčadi koja je izgubila. Ako se izjednačenje ne prekine u roku, daje se dodatnih 5 minuta.

Kako se organiziraju košarkaške utakmice?

Turski košarkaški savez organizira i vodi košarkaške lige i utakmice u Turskoj. U našoj zemlji;

•  muška super liga (BSL)
  •  Ženska Super liga (KBSL)
  •  Turska košarkaška liga (TBL)
  •  Turska ženska košarkaška liga)
  •  Turska košarkaška 2. liga (TB2L)
  •  Košarkaška razvojna liga (BGL)
  •  Regionalna košarkaška liga za muškarce (EBBL)
  •  Igra se Ženska košarkaška regionalna liga (KBBL).

Svaka momčad igra u svojoj ligi u dvoetapnom ligaškom stilu. Na kraju lige, prvih osam momčadi se uparuju u obliku 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 u obliku eliminacije.

Izračun rezultata košarkaških utakmica

U košarkaškoj super ligi ima 16 momčadi. Ove momčadi se suočavaju jedna s drugom u dvoetapnom ligaškom stilu. Momčad koja pobijedi svog protivnika dobiva 2 boda. Ekipa koja je izgubila dobiva 1 bod. U košarkaškim utakmicama nema remija. Daje se dodatnih 5 minuta dok momčad ne postigne više bodova.

Kad se utakmice tjedna završe poredak košarkaške lige se izračunava. Ekipe su rangirane kao one s najviše pobjeda i višim prosjekom bodova.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.