Život je izgubio Christian Atsu, nogometaš Hatayspora koji je bio pod ruševinama

Hatay, koji je uništen u potresima u Kahramanmaraşu, Rönesans Beživotno tijelo Christiana Atsua, ganskog nogometaša Atakaş Hatayspora, pronađeno je u ruševinama rezidencije. Nogometna zajednica objavila je poruke sućuti nakon smrti Christiana Atsua.

Nogometaš Hatayspora Christian Atsu ostao je pod ruševinama rezidencije koja je uništena u četvrti Antakya u potresima koji su se dogodili u Kahramanmaraşu 6. veljače.

Atsuov menadžer, Murat Uzunmehmet, dao je izjavu na svom računu na društvenim mrežama, rekavši: "Christian Atsu je pronađen i nažalost izgubio je život".

OBJAŠNJENJE U TFF

U priopćenju TFF-a, "s dubokom smo tugom saznali da je nogometaš Atakasa Hatayspora, Christian Atsu, izgubio život u potresu koji je ugušio našu zemlju. Naša sućut obitelji, rodbini, navijačima i zajednici Hatayspora Christiana Atsua. Duboko osjećamo bol svih života koje smo izgubili u potresu i želimo brz oporavak našim ozlijeđenima. Sućut našoj voljenoj naciji”.

Tko je Christian Atsu?

Christian Atsu (rođen 10. siječnja 1992., Atsu, Ada Foah, regija Greater Accra – umro veljače 2023., Hatay) bivši je ganski reprezentativac koji je igrao u zoni napadača. Posljednje je igrao u Hataysporu, jednom od superligaša.

Klupska karijera

Porto

Atsu se preselio u Porto sa 17 godina nakon što je završio nogometnu formaciju s klubom. Dana 14. svibnja 2011. odabran je od strane glavnog trenera Andréa Villas-Boasa u utakmici Primeira lige protiv Marítima. Ipak, utakmicu je završio na klupi.

Suigrač Kelvin i Atsu posuđeni su Rio Aveu, koji se natječe u istoj ligi, za sezonu 2011.-12. Prvu prvenstvenu utakmicu odigrao je 28. kolovoza 2011. protiv Olhanensea, gdje su kod kuće izgubili 1-0. Iako je Atsu postigao svoj prvi pogodak protiv Benfice u 16. minuti na stadionu Işık 2011. prosinca 24. i doveo svoju momčad u vodstvo, momčad je izgubila utakmicu 5-1.

Po povratku u Porto u sezoni 2012-13, nogometaš je u devet ligaških utakmica startao među 11 najboljih. Te sezone momčad je treći put zaredom postala prvak lige.

Chelsea

1. rujna 2013. Atsu je potpisao petogodišnji ugovor s Chelseajem za £3,5 milijuna transfera, a zatim je odmah posuđen nizozemskom klubu SBV Vitesse do kraja sezone 2013-14.

Na posudbi u Vitesseu

Atsu je 6. listopada 2013. debitirao protiv Feyenoorda, zamijenivši Kazaishvilija u 77. minuti. Iako je asistirao Mikeu Havenaaru, nije mogao spriječiti poraz Vitessea 2-1. Dana 19. listopada, Atsu je napravio svoju prvu početnu postavu protiv SC Heerenveena i Vitesse je dobio utakmicu 11-3. Dana 2. studenog, nogometaš koji je zabio jedanaesterac protiv FC Utrechta postigao je svoj prvi pogodak za moju momčad i Vitesse je na kraju utakmice slavio 9-3.

Odigravši ukupno 30 utakmica za nizozemsku momčad, Atsu je postigao 5 golova, a momčad je ligu završila na 6. mjestu i otišla u play-off rundu za Europu.

Na posudbi Evertonu

13. kolovoza 2014. Atsu je posuđen drugom klubu iz Premier lige Evertonu do kraja sezone 2014.-15. Za klub je debitirao 10 dana kasnije, protiv Arsenala, gdje je na Goodison Parku remizirao 2-2, a u 85. minuti zamijenio je Kevina Mirallasa.

Atsu je 21. rujna 2014. debitirao u ligi protiv Crystal Palacea, koji je završio porazom od 3-2 kod kuće. Nakon izbivanja zbog Afričkog kupa nacija, Atsu se vratio u momčad protiv Young Boysa u utakmici Europske lige 19. veljače 2015. godine. Uključen je u posljednjih pet minuta, zamijenivši hat-tricka Romelua Lukakua. Tri dana kasnije zamijenjen je u posljednjoj minuti utakmice protiv Leicester Cityja, gdje su kod kuće remizirali 2-2.

U utakmici protiv Newcastle Uniteda 15. ožujka 2015., pet minuta do kraja, jeo je iz svoje kuće i asistirao suigraču Rossu Barkleyju, koji je također kasnije ušao u igru, pridonijevši trećem golu Evertona i domaćoj pobjedi 3-0. U zamjenu za Atsuov utjecaj nakon ulaska u igru ​​u posljednjim minutama, plasirao se među 19 najboljih u gostima protiv Dinama iz Kijeva u uzvratnoj utakmici osmine posljednjeg kola Europske lige 16. ožujka. Everton, koji je kod kuće imao prednost 11-2, oprostio se od kupa nakon što je u gostima izgubio 1-5. Ovo je bila posljednja utakmica Atsua za Everton, koji je udaljen iz igre u 2. minuti.

Na posudbi u Bournemouth

29. svibnja 2015. Atsu je posuđen Bournemouthu koji je tek promovirao u Premier ligu. Izvršni direktor kluba Neill Blake opisao je dogovor kao "veliki udarac". Za momčad je debitirao 25. kolovoza protiv Hartlepool Uniteda, koji je u drugom kolu Liga kupa svladao s 4-0. Drugi Atsuov timski meč bio je na Preston North Endu, gdje su ih pobijedili u sljedećem kolu. Opozvao ga je Chelsea 1. siječnja 2016., a da nije odigrao niti jednu utakmicu za Bournemouth u ligi.

Na posudbi u Malagi

24. siječnja 2016. Atsu je u intervjuu za BBC World Service govorio o svom odlasku iz Chelseaja i nadolazećem transferu u Levante. Sutradan je posuđen Malagi umjesto Levantea. 5. veljače 2016. Atsu je debitirao protiv Getafe CF-a u početnih 11 i utakmica je završila pobjedom 3-0.

Newcastle United

31. kolovoza 2016. Atsu je posuđen Newcastle Unitedu na godinu dana s opcijom da uzme njegovo svjedočanstvo. Za svoju je momčad 13. rujna debitirao protiv Queens Park Rangersa koje je u gostima svladao sa 6:0, au 61. minuti zamijenio je Yoana Gouffrana i asistirao Aleksandru Mitroviću koji je postigao peti gol iz igre. Zabio je svoj klupski debi 1. listopada protiv Rotherham Uniteda u pobjedi 1-0, postigavši ​​uzastopne golove za Cardiff City i Wigan Athletic.

U svibnju 2017. Atsu je potpisao četverogodišnji ugovor s Newcastleom za transfer od 6,2 milijuna funti.

Karijera reprezentacije

Atsu je debitirao za Ganu 1. lipnja 2012. protiv Lesota i zabio u utakmici. BBC ga je opisao kao "savršenu nadu", a ESPN ga je opisao kao "brzog i tehnički impresivnog" te buduću zvijezdu reprezentacije.

Sljedeće godine pozvan je u reprezentaciju Afričkog kupa nacija u Južnoj Africi. Počeo je u početnih 2 u utakmici Congo DC, gdje su remizirali 2-11, a kasnije je zamijenjen u 1-0 pobjedi protiv Malija. U posljednjoj utakmici skupine, protiv Nigera u Port Elizabethu, navršio je 11. i postigao drugi pogodak na utakmici u njihovoj 3-0 pobjedi, dok je njegova zemlja završila kao lider u skupini i plasirala se u četvrtfinale. Atsu je postigao pogodak iz jedanaesterca u utakmici u kojoj je Gana, koja je završila na turniru četvrta, izgubila od Burkine Faso na jedanaesterce i ispala.

Odabran u reprezentaciju Svjetskog prvenstva u nogometu 2014., Atsu je igrao među 11 najboljih u svim utakmicama momčadi koja je eliminirana u grupnoj fazi.

Na Afričkom kupu nacija 2015. Atsu je postigao dva pogotka protiv Gvineje, koju su pobijedili u četvrtfinalu s 3-0. Doprinijevši plasmanu svoje momčadi u finale, nogometaš je igrao i protiv Obale Bjelokosti od koje su izgubili na jedanaesterce u finalu. Na kraju turnira osvojio je nagradu za igrača turnira i nagradu za gol turnira za svoj pogodak protiv Gvineje.

Osobni život

Atsu je pobožni kršćanin koji dijeli biblijske stihove na društvenim mrežama. Oženjen je i ima dvoje djece.

Objavljeno je da je Atsu, koji je bio pod ruševinama u Hatayu u snažnom potresu od 6 stupnjeva, čiji je epicentar bio u okrugu Pazarcık u Kahramanmaraşu, koji se dogodio 2023. veljače 10. godine i izazvao velika razaranja u 7.7 provincija, izgubio život na 18. veljače 2023. Dan prije ovog potresa, jedini pogodak na utakmici, koju je Hatayspor odigrao protiv Kasımpaşe i slavio 1-0, bio je 90+7. snimljeno u minutama.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.